46th Paeksang Arts Award nominations


Took me quite some time to find all the English names (from the Chinese names list)…phew!

Awards will be given on 26th Mar 2010.

Here are the nominees:

TV section

Best Drama

  • Queen of Housewives (MBC)
  • Queen Seon Deok (MBC)
  • IRIS (KBS)
  • Brilliant Legacy (SBS)
  • Chuno (KBS)

Best Male Lead

  • Kim Soo Ro (God of Study) (KS)
  • So Ji Sup (Cain & Abel) (SBS)
  • Lee Byung Hun (IRIS) (KBS)
  • Yoon Sang Hyun (Queen of Housewives) (MBC)
  • Jang Hyuk (Chuno) (KBS)

Best Female Lead

  • Kim Tae Hee (IRIS) (KBS)
  • Kim So Yeon (IRIS) (KBS)
  • Kim Nam Joo (Queen of Housewives) (MBC)
  • Go Hyun Jung (Queen Seon Deok) (MBC)
  • Han Hyo Joo (Brilliant Legacy) (SBS)

Best Male Newcomer

  • Kim Nam Gil (Queen Seon Deok) (MBC)
  • Lee Seung Gi (Brilliant Legacy) (SBS)
  • Yoo Seung Ho (God of Study) (KBS)
  • Yoon Si Yoon (High Kick Through The Roof) (MBC)
  • Choi Daniel (High Kick Through The Roof) (MBC)

Best Female Newcomer

  • Go A Sung (God of Study) (KBS)
  • Seo Woo (Tamra The Island) (MBC)
  • Shin Se Kyung (High Kick Through The Roof) (MBC)
  • Lee Min Jung (Smile, You) (SBS)
  • Hwang Jung Eum (High Kick Through The Roof) (MBC)

Best Director

  • Hong Sung Chang (You’re Beautiful) (SBS)
  • Go Dong Sun & Kim Min Sik (Queen of Housewives) (MBC)
  • Park Hong Kyun & Kim Geun Hong (Queen Seon Deok) (MBC)
  • Kim Kyu Tae & Yang Yoon Ho (IRIS) (KBS)
  • Kim Byung Ok (High Kick Through The Roof) (MBC)

Best New Director

  • Kwak Jung Hwan (Chuno) (KBS)
  • Park Young Soo (Family’s Honor) (SBS)
  • Jin Hyuk (Brilliant Legacy) (SBS)
  • Baek Soo Chan (Dream) (SBS)
  • Yoo Hyun Ki (God of Study) (KBS)

Best Variety Show Male Artist

  • Kang Ho Dong
  • Park Sung Ho
  • Lee Seung Gi
  • Lee Soo Geun
  • Yoo Jae Suk

Best Variety Show Female Artist

  • Kang Yu Mi
  • Park Ji Sun
  • Song Eun Mi
  • Ahn Young Mi
  • Lee Hyo Ri

Best Screenplay

  • Park Ji Eun (Queen of Housewives) (MBC)
  • Kim Young Hyun & Park Sang Hyun (Queen Seon Deok) (MBC)
  • Chun Sung Il (Chuno) (KBS)
  • So Hyun Kyung (Brilliant Legacy) (SBS)
  • Shin Jae Won, Lee Ji Hyang, Choi Yi Rang (Tamra The Island) (MBC)

Popularity Award (Male) Noms

  • Kim Nam Gil (Queen Seon Deok)
  • Kim Min Joon (Friend, Our Legend)
  • Kim Bum (The Woman Who Still Wants To Marry)
  • Kim Soo Ro (God of Study)
  • Kim Seung Woo (IRIS)
  • Go Soo (Will It Snow On Christmas)
  • Ryu Shi Won (Style)
  • Park Shi Hoo (Family’s Honor)
  • So Ji Sup (Cain & Abel)
  • Jang Hyuk (Chuno)
  • Lee Yong Woo (Style)
  • Oh Ji Ho (Chuno)
  • Yoon Sang Hyun (Queen of Housewives)
  • Lee Byung Hun (IRIS)
  • Lee Seung Gi (Brilliant Legacy)
  • Lee Seon Gyun (Pasta)
  • Lee Jun Ki (HERO)
  • Yoo Seung Ho (God of Study)
  • Jung Gyu Woon (Loving You a Thousand Times)
  • Yoon Si Yoon (High Kick Through The Roof)
  • Choi Daniel (High Kick Through The Roof)
  • Jung Il Woo (Return of Iljimae)
  • Jung Joon Ho (IRIS)
  • Jung Yoon Ho (Heading To The Ground)
  • Jang Keun Seuk (You’re Beautiful)
  • Hyun Bin (Friend, Our Legend)
  • Jung Kyung Ho (Smile, You)

Popularity Award (Female) Noms

  • Kim Tae Hee (IRIS)
  • Kim So Yeon (IRIS)
  • Kim Nam Joo (Queen of Housewives) 金南珠《贤内助女王》
  • Kim Hye Soo (Style) 金惠秀《Style》
  • Go Hyun Jung (Queen Seon Deok)
  • Go A Sung (God of Study)
  • Nam Seung Mi 南相美《天下无敌李平冈》
  • Park Ae Jin (Queen Seon Deok) 朴艺珍《善德女王》
  • Han Hyo Joo (Brilliant Legacy)
  • Seo Woo (Tamra The Island)
  • Shin Se Kyung (High Kick Through The Roof)
  • 鲜于善《贤内助女王》
  • Lee Min Jung (Smile, You) (SBS)
  • Lee Yeon 李瑶媛《善德女王》
  • UEE (You’re Beautiful)
  • Yoon Eun Hye (My Fair Lady)
  • 智妍《学习之神》
  • Hwang Jung Eum (High Kick Through The Roof)
  • 洪雅凛《都给你》
  • 允儿《男版灰姑娘》
  • Go A Ra (Heading To The Ground) 高雅拉
  • Ryu Jin 柳真《制造情缘》
  • Honey Lee (Pasta) 李哈妮《Pasta》
  • Gong Hyo Jin (Pasta)
  • 文彩媛《拜托小姐》
  • Han Ye Seul (Will It Snow On Christmas)

Film Section

Best Film

  • Haeundae
  • Mother
  • National Athlete / Jump Broadly / Take Off
  • Sworn Brothers / Secret Reunion
  • Thirst

Best Male Lead

  • Won Bin (Mother)
  • Kang Dong Won (Sworn Brothers / Secret Reunion)
  • Kim Yun Seok (Run, Turtle, Run)
  • Ha Jung Woo (National Athlete / Jump Broadly)
  • Jung Jae Yeong (Castaway on the Moon / Wandering Mr. Kim)

Best Female Lead

  • Kim Hye Ja (Mother)
  • Ha Ji Won (Closer to Heaven)
  • Kim Ok Bin (Thirst)
  • Choi Kang Hee (Ae Ja)
  • Seo Woo (Paju)

Best Male Newcomer

  • Yang Ik Joon (Breathless)
  • Lee Min Ki (Haeundae)
  • Kim Moo Yeol (The Scam)
  • Kim Ji Suk (National Athlete / Jump Broadly / Take Off)
  • Yoo Seung Hoo (4th Period Mystery)

Best Female Newcomer

  • Kim Kkot Bi (Breathless)
  • Jo An (Bronze Medalist)
  • Kang Ye Won (Harmony)
  • Seon Woo Seon (Jeon Woo Chi)
  • Baek Jin Hee (Bandhobi)

Best Director

  • Yoon Je Kyoon (Haeundae)
  • Kim Yong Hwa (National Athlete / Jump Broadly / Take Off)
  • Bong Joon Ho (Mother)
  • Jang Hoon (Sworn Brothers / Secret Reunion)
  • Park Chan Wook (Thirst)

Best New Director

  • Yang Ik Joon (Breathless)
  • Jeong Gi Hoon (Ae Ja)
  • Park Geon Yong (Bronze Medalist)
  • Lee Ho Jae (The Scam)
  • Park Hee Gon (Insadong Scandal)

Best Screenplay

  • Bong Joon Ho & Park Eun Kyo (Mother)
  • Jang Min Seok (Sworn Brothers / Secret Reunion)
  • Bae Se Yeong & Park Geon Yong (Bronze Medalist)
  • Lee Hae Joon (Castaway on the Moon / Wandering Mr. Kim)
  • Lee Yong Joo (Living Death)

Popularity Male noms

  • Won Bin (Mother)
  • Sol Kyung Gu (Haeundae)
  • Ha Jung Woo (National Athlete / Jump Broadly)
  • Kang Dong Won (Sworn Brothers / Secret Reunion)
  • Song Kang Ho (Sworn Brothers / Secret Reunion)
  • Jung Jae Yeong (Castaway on the Moon / Wandering Mr. Kim)
  • Kim Yun Seok (Run, Turtle, Run)
  • Kang Ji Hwan (My Girlfriend is An Agent)
  • Park Yong Ha (The Scam)
  • Kim Myung Min (Closer to Heaven)
  • Lee Min Ki (Haeundae)
  • Lee Bum Soo (Bronze Medalist)
  • Go Soo (White Night)
  • Uhm Tae Woong (Chaw)
  • Jang Keun Suk (Itaewon Homicide)
  • Jin Goo (Le Grand Chef 2)
  • Lee Seon Gyun (Paju)
  • Jung Kyung Ho (Run, Turtle, Run)
  • Cha Seung Won (Secret)
  • Kim Kang Woo (Marine Boy)
  • Kwon Sang Woo (More Than Blue)
  • Ji Hyeon Woo (Attack The Gas Station 2)
  • Park Hae Il (A Million)
  • Yoon Kye Sang (The Executioner)

Popularity Female noms

  • Ha Ji Won (Closer To Heaven)
  • Kim Ok Bin (Thirst)
  • Choi Kang Hee (Ae Ja)
  • Seo Woo (Paju)
  • Jung Ryeo Won (Castaway on the Moon / Wandering Mr. Kim)
  • Nam Sang Mi (Living Death)
  • Im Soo Jung (Jeon Woo Chi)
  • Kim Ha Neul (My Girlfriend is An Agent)
  • Han Chae Young (Good Morning, President)
  • Son Ye Jin (White Night)
  • Shim Min Ah (Kitchen)
  • Kim Jung Eun (Le Grand Chef 2)
  • Jo An (Bronze Medalist)
  • Seon Woo Seon (Run, Turtle, Run)
  • Go Hyun Jung (Like You Know It All)
  • Soo Ae (The Sword With No Name)
  • Song Yun Ah (Secret)
  • Park Si Yeon (Marine Boy)
  • Sin Se Kyeong (5 Senses of Eros)
  • Kim Min Jeong (The Scam)
  • Park Ye Jin (Cheongdam Fortune Teller)
  • Kim Yun Jin (Harmony)
  • Lee Na Young (Lady Daddy)
  • Kang Hye Jung (Why Did You Come To My House)

Source: SINA  (Chinese List) / all english names list by fangorn @ reikanorakuen.wordpress.com

Advertisements

6 thoughts on “46th Paeksang Arts Award nominations

  1. for drama category i hope either LBH or Jang Hyeok wins the Best Male Lead and please … NOT Kim Tae Hee or Han Hyoo Joo for Best Female Lead. i want Kim Nam Gil and Seo Woo for the newcomer’s awards though i find it strange that Kim Nam Gil is considered a ‘newcomer’!

    as for the movie category, except for Kang Dong Won (since i haven’t seen Sworn Brothers), i think all the Best Male nominees are great in their respective movies especially Won Bin. i bet it would either be Kim Hye Ja or Seo Woo for the Best Female. as for the newcomers, both the actors from Breathless are good choices … Baek Jin Hee in Bhandhobi is also great. GOSH … the movie categories are so full of talented people. i have a feeling that maybe the actor for Breathless will also get Best New Director for the same movie.

    • Best movie: Thirst
      Best drama: IRIS
      I vote for Kim Tae Hee as Best Female Lead & most popularity.
      I vote for LBH as Best male Lead & most popularity

  2. Go Ah Sung for Female Newcomer

    Kim Nam Gil for male newcomer

    Jang Hyuk for male lead

    I don’t like all female lead nominees, but Go Hyun Jung most likely will win (where Lee Yo Won?)

    Best TV: Queen Seon Deok

    Best Movie: Between Mother or Secret Reunion.

  3. does anybody knows where i can wathc the awards??? any website or channel in internet??? please let me know if you know something about it
    thanks

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s